• "OTWARTA FIRMA" - certyfikaty

• Nasza szkoła zakończyła obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2022 r. Klasy 8 i 7 wzięły udział w wielu ciekawych spotkaniach.

Dziękujemy za życzliwość, poświęcony czas pracownikom: Sądu Rejonowego w Olecku, Komendy Powiatowej Policji, Banku PKO BP oraz Piekarni Młyn w Olecku.

• Bezpieczna zatoka i aktywne przejście dla pieszych przy SP1

• Link do głosowania pod tekstem!

„Pocałuj i jedź (Kiss and ride) – bezpieczna zatoka i aktywne przejście dla pieszych” przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku to projekt inwestycyjny mający na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do szkoły, jak również innych mieszkańców gminy Olecko korzystających z tego przejścia. Budowa sfery parkingowej (zatoki przy szkole) pozwoli na bezpieczne zatrzymanie pojazdu, pożegnanie „małego” pasażera i odjazd. Dodatkowo w celu poprawy bezpieczeństwa wykonane zostanie doświetlenie istniejącego podniesionego przejścia dla pieszych przy szkole.

Szacunkowy koszt projektu: 228 891,00 zł

• Koncert zespołu "Suwałki Gospel Choir"

• Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim magiczny czas świąt. Zapraszamy Państwa na koncert zespołu "Suwałki Gospel Choir" 3 grudnia 2022r. o godz. 14.00. Bilety do nabycia w kasie ROK "Mazury Garbate". Cena biletu 15 zł

• OBCHODY NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości”.

Józef Piłsudski

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości i 104. rocznicy powrotu Polski na mapy Europy uczczono w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku uroczystą akademią, która odbyła się 10 listopada 2022 r.

Prowadzący zabrali widzów w podróż do przeszłości – od czasów rozbiorów i utraty na 123 lata państwowości, poprzez próby walki z zaborcami w powstaniach narodowych, aż do I wojny światowej, która przyniosła realną szansę na odzyskanie niepodległości Ojczyzny – marzenie spełnione 11 listopada 1918 roku.

Uroczystość uświetniły muzyczne występy laureatów i uczestników XVII Gminnego Konkursu Pieśni  Patriotycznej. Momentem wieńczącym akademię było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w Szkolnym Miejscu Pamięci oraz wspólne wykonanie hymnu - „Mazurka Dąbrowskiego”.

• Edukacja teatralna

• 2 listopada 2022 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny obejrzeli spektakle wystawione przez wrocławski Teatr ARTENES. Młodsi widzowie, z klas 4-6 zostali zaproszeni na sztukę „Nowele”,której konstrukcję stanowiły adaptacje trzech utworów ukazujących realia życia Polaków w XIX w.: „Katarynka" i „Kamizelka” Bolesława Prusa oraz „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza. Starsi, uczniowie klas 7-8 obejrzeli „Balladynę” Juliusza Słowackiego – wystawioną w wersji tradycyjnej baśń, w której romantyczna fantazja przenika i determinuje wydarzenia ze świata realnego.

Bez wątpienia zaprezentowane adaptacje przybliżyły młodym widzom utwory zajmujące poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

• Wystawa historyczna "Jak to w dawnej szkole bywało..."

• W dniach 24 - 28 października 2022 r. nauczyciele, uczniowie i pracownicy naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę historyczną „Jak to w dawnej szkole bywało…” przygotowaną przez pana Jacka Rutkowskiego, nauczyciela - konsultanta   Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, filia w Olecku.

Autor zaprezentował w niej zbiory dokumentów (m.in. świadectwa, regulaminy, legitymacje, skale ocen, kartki z zeszytów) i zdjęć szkolnych z XIX i XX wieku, ukazujących edukację na ziemiach polskich, począwszy od zaborów, poprzez okres II Rzeczypospolitej (1918-1939), czasy okupacji (1939-1945) i  PRL-u (1945-1989).

• "OTWARTA FIRMA" - realizacja projektu trwa

• 4 listopada 2022r klasy 3a i 4 c  odwiedziły Sąd Rejonowy w Olecku . Wizyta odbyła się w ramach programu Otwarta Firma - moduł: Poznajemy zawody w miejscu pracy. Dzieci  poznały specyfikę wykonywanych tam zawodów, miały okazję zobaczyć salę rozpraw , cele więzienne oraz pokój dziecięcy. Serdecznie dziękujemy pracownikom Sądu za umożliwienie naszym dzieciom udziału w cennej lekcji.

Kolejne cenne spotkania w ramach programu „Otwarta firma”: tym razem uczniowie klas 8 B i 8 D uczestniczyli w spotkaniach w Komendzie Powiatowej Policji w Olecku oraz  Banku PKO BP. Młodzież została zapoznana ze specyfiką pracy, możliwościami zatrudnienia oraz prawami i obowiązkami pracowników w każdej z tych instytucji. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie w promowaniu przedsiębiorczych postaw wśród uczniów.