• Nasza świellica

Sobota 25.09.2021

brak danych
      • Celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, odpowiednich warunków do odpoczynku, relaksu, działalności kreatywnej i zaspokajanie potrzeb: bezpieczeństwa, sukcesu, uznania i kontaktów społecznych.
        Świetlica prowadzona przez szkołę jest placówką przeznaczoną dla uczniów dojeżdżających i miejskich z klas I-III, chętnych do udziału w zajęciach.
        Oprócz zajęć świetlicowych (których tematykę opracowuje się w rozbiciu na poszczególne tygodnie i miesiące roku szkolnego), uczniowie mogą spędzić czas wolny według własnego uznania, zjeść posiłek czy odrobić lekcje przy wydatnej pomocy nauczyciela-wychowawcy. Zajęcia świetlicowe mają zapewnić dzieciom czas w sposób możliwie interesujący. Poprzez ich organizację pragniemy osiągnąć określone zmiany w zainteresowaniach, postawie i codziennych nawykach wychowanków.
        Zadania kierunkowe, które dotyczą najważniejszych dziedzin pracy świetlicy:
        1.    Kształtowanie podstawowych nawyków współżycia w grupie.
        2.    Działanie w zakresie troski o zdrowie dzieci i kształtowanie nawyków w zakresie higieny i kultury codziennego życia.
        3.    Pomocy w opanowaniu wiedzy szkolnej i rozwijaniu sprawności umysłowej.
        4.    Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz nabywanie umiejętności spożytkowania czasu wolnego.
        5.    Kształtowanie postaw moralno-społecznych.

• Wychowawcy świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2021/2022:

• Aleksandra Czarnecka,
        • Małgorzata Backiel,
        • Adam Truchan,
        • Agnieszka Sadowska,
        • Teresa Sulima.
      • Do zadań  świetlicy należy:

• organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie w miarę możliwości warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy;
        • organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny;
        • organizowanie spacerów i wycieczek;
        • odkrywanie i rozwijanie zainteresowań na miarę możliwości szkoły;
        • organizowanie konkursów, przedstawień;
        • kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego;
        • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształcenie nawyków higieny i czystości oraz dbałość o zachowanie zdrowia;
        • rozwijanie samodzielności;
        • współdziałanie z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz insytucjami społecznymi;
        • zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania wyżej wymienionych zadań.
      • Świetlica jak dom:

• Ś-świetlicowe gospodarstwo jest wspólne,
        • W-wiemy, że nasze zachowanie zależy od nas,
        • I- idziemy ulicą uważnie i ostrożnie,
        • E- ekwipunek szkolny pozostawiamy w wyznaczonym miejscu,
        • T- tworzymy gromadę, w której każdemu powinno być dobrze,
        • L- lubimy porządek i czystość,
        • I- informujemy o każdym wyjściu ze świetlicy oraz szkoły,
        • C- chętnie bierzemy udział w zajęciach świetlicowych,
        • A - absolutnie nie ruszamy cudzych rzeczy,

• J- jesteśmy kulturalni, szanujemy nauczycieli i kolegów,
        • A - aktywnie uczestniczymy wniesieniu pomocy młodszym
          i słabszym kolegom,
        • K- kochamy ludzi, kwiaty i zwierzęta,

• D- dbamy o piękny polski język,
        • O- obowiązki znamy i sumiennie je wykonujemy oraz uczymy się samodzielności,
        • M- musimy przestrzegać regulaminu świetlicowego,
          aby wszystkim, którzy z niego korzystają było dobrze.